Quizy na żywo - Quizy na żywo: jak angażować uczestników?

Quizy na żywo: jak angażować słuchaczy?

Na sale wykładowe, szkoleniowe i konferencyjne coraz śmielej wchodzą technologie mobilne. Uczestnicy w kieszeniach mają komórki. Chodź wyciszone, to mogą stać się sprzymierzeńcem trenerów i prelegentów. Jakie narzędzia umożliwiają przeprowadzenie quizów na żywo? Jak osiągnąć efekt wow?

Studenci chcieli przedłużyć zajęcia

Wśród aplikacji i narzędzi webowych, które rekomenduję wykładowcom i trenerom, są rozwiązania umożliwiające sprawdzanie wiedzy czy poznanie opinii uczestników w czasie rzeczywistym. „Studenci nie chcieli wyjść z sali, dopóki nie skończymy rozgrywki, a byliśmy już po czacie. Pierwszy raz mi się zdarzyło, żeby studenci chcieli przedłużyć zajęcia.” To efekt zastosowania aplikacji umożliwiającej quiz na żywo wśród uczestników zajęć.

Niektóre narzędzia i aplikacje (bądź ich wybrane funkcje) zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o edukatorach i osobach uczących się (tj. Quizlet, Plickers, Quizizz). Część z myślą o angażowaniu uczestników wykładów i konferencji (tj. Mentimeter, Reactioneo). Są także aplikacje, które są na tyle elastyczne, że tylko od wyobraźni użytkowników zależy, w jaki sposób zostaną wykorzystane (tj. Padlet czy Typeform). W wersji podstawowej wszystkie aplikacje są bezpłatne. Aplikacje różnią się między sobą:

  • Typem pytań, jakie można w nich sformułować
  • Sposobem udostępniania uczestnikom quizu czy testu
  • Sposobem prezentacji wyników
  • Sposobem wprowadzania danych (pytań, odpowiedzi, zdjęć)
  • Sposobem gromadzenia danych o wynikach uczestników

Od czego zacząć

Pani profesor, która wzięła udział w moich szkoleniach, odważyła się wypróbować nowe narzędzie na zajęciach. Zależało jej na zainteresowaniu uczestników tematem i bardziej aktywnym udziale całej grupy. Wybrała Quizlet Live, który z jednej strony sprzyjał współpracy w obrębie drużyny, a z drugiej – uruchamiał rywalizację między zespołami.

Poszukiwanie nowych rozwiązań warto zacząć od określenia celu: co właściwie chcę osiągnąć?

  1. Chcę, aby moje zajęcia były bardziej interaktywne i angażujące
  2. Chcę poznać opinie uczestników
  3. Chcę mieć automatycznie podliczane wyniki testów
  4. Chcę, aby uczestnicy uczyli się od siebie

Przyjrzyjmy się, w jaki sposób aplikacje mobilne i narzędzia webowe mogą pomóc wykładowcom, trenerom i prelegentom osiągać te cele.

Interaktywne i angażujące zajęcia

Jak skupić uwagę grupy szkoleniowej? Co zrobić, aby studenci z uwagą wysłuchali prezentacji przygotowanych przez kolegów i koleżanki? Jedną ze sprawdzonych metod, jest poprzedzenie każdej prezentacji krótkim quizem dotyczącym tematyki wystąpienia. Quiz może składać się z kilku podchwytliwych pytań i najważniejszych pojęć, dzięki temu stanowi wprowadzeniem do tematu. Uczestnicy chcąc przekonać się, czy mieli rację, będą aktywnie słuchać wystąpienia, bo to w nim będą zawarte odpowiedzi na pytania. Ważne jest, aby quiz był krótki i dynamiczny. W tym celu można ustawić czas odpowiedzi na każde pytanie (np. na 20 sekund).
Rekomenduję: Quizlet, Quizizz, TypeForm.

Sondaż na żywo

Co zrobić, aby szybko poznać opinię uczestników na dany temat? Co zrobić, aby sprawdzić, co zapamiętali uczestnicy wykładu lub konferencji? Sondaż na żywo i towarzysząca mu interaktywna wizualizacja odpowiedzi, skupia uwagę uczestników i wspiera prowadzącego, który dowiaduje się, które zagadnienia wymagają jeszcze wyjaśnień, jak poprowadzić dalej dyskusję czy podsumować prezentację. Przykład zastosowania opisuje Sławomir Łais.
Rekemenduję: Mentimeter, Reactioneo.

Automatyzacja testów i ankiet poszkoleniowych

Co zrobić, aby oszczędzić czas na podliczaniu wyników testów i ankiet ewaluacyjnych? Co zrobić, aby uczestnicy natychmiast dostawali rezultaty testów, a ich wyniki z poszczególnych zajęć kumulowały się automatycznie? Jak trenerzy mogą szybko przeprowadzić ankietę ewaluacyjną? Edukatorzy, którzy często robią testy składające się z pytań wielokrotnego wyboru i pytań typu prawda-fałsz, aplikacja Plickers, która automatycznie skanuje wyniki poszczególnych osób i umożliwia ich eksport do Excela, będzie niezastąpiona. Trenerzy, którzy po szkoleniu zostają w sali aby przeczytać ankiety ewaluacyjne, ucieszą się z możliwości przeprowadzenia jej za pomocą serwisu TypeForm. Raport zawierający wyniki oceny pracy prowadzącego, zakresu szkolenia, jakości materiałów czy przydatności zdobytej wiedzy, wygeneruje się sam.
Rekomenduję: Plickers, TypeForm.

Uczenie się od siebie

Jak skłonić grupę do współpracy? Jak stworzyć warunki do twórczego zaangażowania uczestnikom o różnych stylach uczenia się i o różnym temperamencie? Umiejętność współpracy w grupie jest nie do przecenienia, dlatego coraz więcej narzędzi i aplikacji mobilnych umożliwia pracę na odległość. Jedna z lektorek języka niemieckiego, zastosowała ciekawą technikę. Poprosiła studentów o umieszczanie swoich prac domowych na wspólnej tablicy online (Padlecie). Każda osoba miała zapoznać się z pracami kolegów i koleżanek umieszczonych tam jako pojedyncze wpisy, a następnie dodać swój komentarz (oczywiście w języku niemieckim) i wskazać mocne strony poszczególnych wypowiedzi. W ten sposób cała grupa otrzymała informacje zwrotne od kolegów i koleżanek, na temat swoich prac. Na koniec, lektorka wyłoniła najlepsze prace domowe, przyznając im 5 gwiazdek (na skali od 1 do 5). Tu jest instrukcja, jak wykorzystywać tę technikę w pracy z grupą.

 

Innym przykładem są fiszki. Kiedyś w formie dwustronnych małych kartek (po jednej stronie definicja, po drugiej pojęcie), dziś przyjmują formę elektroniczną. Studenci, którzy przygotowując się do egzaminów tworzą własne zestawy fiszek do uczenia się, mogą się nimi dzielić z kolegami. Następnie program, w tym przypadku Quizlet, umożliwia wybór typu quizu. W zależności od celu, można wybrać tym, który wspiera uczenie się pojęć, powtarzanie pojęć, które sprawiają trudność, test na wyrywki i na czas.
Rekomenduję: Padlet, Quizlet.

Quizy na żywo proszę testować na rodzinie

Nauka sprawnego poruszania się po danym narzędziu wymaga praktyki. Dlatego zachęcam uczestników moich szkoleń do eksperymentowania, na początku na rodzinie i na znajomych.Zwykle najwięcej pytań wiąże się ze sposobem udostępniania quizów, testów, czy ankiet uczestnikom. Standardowe metody polegają na udostępnieniu linku za pomocą maila czy mediów społecznościowych bądź kodu QR do zeskanowania na zajęciach. Warto przed zajęciami poprosić, aby uczestnicy zainstalowali aplikację do skanowania. Warto pamiętać, że każdy link można przekształcić w kod QR za pomocą narzędzia np. QR Online i wyświetlić na rzutniku. Zachęcam, aby sprawdzić jakość rzutnika przed zajęciami. Jeśli z ostatnich rzędów aplikacja do rozpoznawania kodów QR nie może odczytać obrazka, wówczas można na ostatnich ławkach rozłożyć kartki z wydrukowanym kodem.

Wygodne rozwiązanie oferuje Mentimeter i Quizizz. Uczestnicy nie muszą zakładać konta, aby wypełnić ankietę, muszą wejść na podany adres strony www i wpisać cyfrowy kod, wygenerowany wcześniej przez prowadzącego.

 

Z kolei aby korzystać z Plickersa, należy wydrukować bezpłatne karty do głosowania (wielokrotnego użytku). Prowadzący skanuje karty trzymane w rękach uczestników za pomocą aplikacji w telefonie i w ten sposób zliczane są głosy. Aplikacja działa na salach wykładowych i skanuje kartki osób siedzących nawet daleko od wykładowcy. Sprawdza się w grupach do 63 osób.

***

Smartfony są wszechobecne. Zamiast z nimi walczyć, warto wykorzystać ich możliwości, by lepiej uczyć i angażować uczestników szkoleń, wykładów i konferencji. Jaką aplikację weźmiesz na warsztat?

 

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz