Praca zdalna – pracuj tam, gdzie chcesz

Uruchamiasz swój startup i możesz pracować tam, gdzie chcesz, a ponad mocną kawę przedkładasz stabilne łącze internetowe? Jesteś w gronie szczęśliwców, którzy nie muszą wstawać bladym świtem, aby dojechać do pracy na czas? Praca zdalna początkowo wydaje się rajem. Nie ma szefa, i długich zebrań. Możesz pracować dla klientów z całego świata  – twoje koszty są mniejsze (nie wynajmujesz biura), jesteś konkurencyjny. Zachłystując się wolnością, nie możesz wyjść ze zdumienia, jak w ogóle mogłeś funkcjonować w biurze. Po jakimś czasie, stwierdzasz z zakłopotaniem, że czas przecieka ci przez palce.

 

Niezależnie, czy jesteś freelancerem, czy właśnie założyłeś swój startup i pracujesz w zespole wirtualnym, aby być produktywnym, pracując zdalnie przydadzą Ci się:

 

Komunikator

W zespole, który buduje produkt, rozwiązuje problemy klientów lub tworzy strategię komunikacyjną, korespondencja e-mailowa się nie sprawdza. Każdy, kto choć raz przekopywał się przez skrzynkę mailową, wie, o czym mówię. Komunikator taki jak Slack umożliwia szybszą wymianę informacji. Możesz dyskutować na żywo lub zajrzeć do poruszonych wątków później, nie odrywając się od wykonywanej pracy. Drugi sposób, nazywany komunikacją asynchroniczną, uważany jest za klucz do skutecznej współpracy.

 

W Slacku tworzy się kanały tematyczne do rozmawiania na różne tematy. Ich uczestnicy mogą oznaczać @osobę, od której oczekują reakcji. Wystarczy, że tak ustawisz powiadomienia w aplikacji, że będziesz mógł skupić się na zadaniach, a jednocześnie nic co istotne, nie umknie twojej uwadze. Określając słowo kluczowe, otrzymasz alert za każdym razem, gdy ktoś je wymieni w dyskusji. Warto przetestować różne komunikatory.

 

Dokumenty w chmurze

Pracę zdalną usprawniają serwisy takie jak Dysk Google czy Dropbox. Zamiast przesyłać kolejne wersje prezentacji mailem, możesz współpracować z innymi na dokumencie zamieszczonym w chmurze. Szybko zbierzesz komentarze, upewnisz się, że wszyscy się wypowiedzieli. Ponadto, w dyskusji prowadzonej na Slacku, możesz odwołać się do omawianego dokumentu, wklejając do niego link. Dzięki temu pozostali nie muszą przeczesywać skrzynki mailowej, czy też upewniać się, że korzystają z aktualnej wersji dokumentu.

 

Transparentność i praca zdalna

Trudniej być na bieżąco, gdy się pracuje zdalnie. Każdy projekt składa się z kilku kluczowych etapów (kamieni milowych). Można je rozbić na wiele powiązanych ze sobą zadań, które członkowie zespołu realizują w różnych konfiguracjach (w zależności od kompetencji, bądź pełnionej funkcji). Kiedy sukces zespołu zależy od dobrej współpracy, dostęp do aktualnych informacji, jest kluczowy. Jeśli pracujesz projektowo, docenisz Asanę*), Trello czy Nozbe. Gdy każde zadanie ma właściciela, deadline i link do roboczego dokumentu, wszystko widać jak na dłoni.

 

Video

Niezastąpione w dbaniu o morale zespołu, są regularne spotkania video. Entuzjazm, zatroskanie – takie emocje można łatwo wychwycić na twarzach ludzi oddalonych od siebie o setki kilometrów. Krótkie spotkania, zaczynające się punktualnie i moderowane przez jedną osobę, powinny być wpisane do kalendarza na stałe. Google Hangouts czy Zoom to popularne platformy. Sprawdź sam(a), czy praca zdalna jest dla Ciebie.

Zachęcam do eksperymentowania, bo praca zdalna będzie coraz popularniejsza.

 


Photo by Vu Thu Giang on Unsplash

Artykuł pierwotnie ukazał się na portalu Rozwijamy Przedsiębiorczość Młodych

*) Jeśli chcesz zyskać pomoc we wdrożeniu Asany, albo po prostu ciekawi Cię, czy ten system sprosta wyzwaniom w Twoim zespole, napisz do mnie. Jako trener Asana Together – Certified PRO, chętnie pomogę.